30.06 - 02.07.2017
 
Programme

Medieval times and heritage festival „Pärnu Hanseatic Days“ 2017

 

2017  PROGRAM

There is a medieval market place, a craftsmen fair, an animal village, a knight village, a witch village,

a hillside of art, bow and axe tournaments, a children's village and attractions,  various exhibitions and horse rides.

FRIDAY,  JUNE 30

Medieval stage/At Munamäe/

12.00 The procession begins in Rüütli Square. OPENING

13.00 BraAgas (Prague)

14.00 Medieval theatre VIR (Minsk)

15.00 Folk Lark band & Terarium Tribe (Moscow)

16.00 Dance group Fioretto (Rakvere)

17.00 BraAgas (Prague)

18.00 Medieval theatre VIR (Minsk)

19.00 Idise (Moscow)

20.00 Jester Ummi  tricks

21.00 Folk Lark band & Terarium Tribe (Moscow))

 

Water stage

13.30 Music of Silence (Tartu)

14.30 Idise (Moscow)

15.30 Music of Silence (Tartu)

16.30 Jester Ummi  tricks

17.30 Folk Lark band & Terarium Tribe (Moscow)

18.30 UUTAi (Yakutya)

19.30 BraAgas (Prague)

 

Heritage stage/Vallikääru meadow/

14.00 Dance group Fioretto (Rakvere)

15.00 International  Barrel Organ Festlval Opening

16.00 Folklore group Kaasike

17.00 Folklore group Rotiküla Vanamehed ja Metsatuka Muusikud

18.00 Folklore group Räämakad

19.00 Anna Raudkatsi Seltsi folklore group

 

Knight village /At Munamäe/

 13.00-17.00 – foam sword fight for children

17.00 – sword fighters’ showcase

17.30 – sword fighting workshop for beginners

17.30-19.00 – foam sword fight for children

 

Medieval tent

21.30 BraAgas (Prague)

SATURDAY,  JULY 1

Medieval stage/At Munamäe/

10.00 Rondo and dancers (Kuressaare)

11.00 Medieval theatre VIR (Minsk)

12.00 Folk Lark band & Terarium Tribe (Moscow)

13.00 Saltatriculi

14.00 UUTAi (Yakutia)

15.00 BraAgas (Prague)

16.00 Greenrose Faire (Tampere)

17.00 Rondo and dancers (Kuressaare)

18.00 Saltatriculi

19.00 Ensemble Sangineto (Italy)

20.00 Greenrose Faire (Tampere)

21.00 BraAgas (Prague)

22.00 Medieval theatre VIR (Minsk)

 

Water stage

10.30 Music of Silence (Tartu)

11.30 Idise (Moscow)

12.30 BraAgas (Prague)

13.30 Idise (Moscow)

14.30 Medieval theatre VIR (Minsk)

15.30 Idise (Moscow)

16.30 BraAgas (Prague)

17.30 Idise (Moscow)

18.30 BraAgas (Prague)

19.30 UUTAi (Yakutia)

 

Heritage stage/Vallikääru meadow/

11.00 Folkdance club Poland (Narva)

12.00 Ethnofolk ensembele  Sinitrii

13.00 Ethnofolk ensembele  Sinitrii

14.00 Folkdance club Poland (Narva)

15.00 Gypsies dance studio Maljarka (Tartu)

16.00 Folklore group Dance Hayat (Ukraina)

17.00 International  Barrel Organ festlval

18.00 Folkdance club Poland (Narva)

19.00 Folkdance ensemble Kajakas

 

Knight village /At Munamäe/

11.00-13:00 foam sword fighting for children

13.00 – medieval sword fighting tournament

14.00 – finals and professional matches of the sword-fighting tournament

14.30 –  every man's tournament (prize of a box of beer)

15.00 – Introduction of historical weapons and equipment

15.30 – Group battle of sword fighters (buhurt)

16.00-19.00 – soft sword fighting for children

  

Medieval tent

21.30 IDISE

SUNDAY,  JULY 2

Medieval stage/At Munamäe/

11.00 Medieval theatre VIR (Minsk)

12.00 International  Barrel Organ festl val  for children

13.00 Folk Lark band & Terarium Tribe (Moscow)

14.00 Idise (Moscow)

 

Water stage

10.30 Idise (Moscow)

11.30 UUTAi (Yakutia)

12.30 Ensemble Sangineto (Italy)

 

Heritage stage/Vallikääru meadow/

11.00 Folklore group Mesilane.

12.00 Greenrose Faire (Tampere)

13.00 Folklore group Sudaruška  (Pärnu)

14.00 Folklore group Kaera-Jaan (Pärnu)

10.30 & 12.30 Travelling Puppet Theatre /At Munamäe“ /

UUTAI (Jakuutia) - https://www.facebook.com/uutai.khomus?fref=ts
BraAgas (Prague) - braagas.com
IDISI (Moscow) - www.facebook.com/idisiband/
Greenrose Faire (Tampere) - greenrosefaire.com/en/
Ensemble Sangineto(Italy) - www.facebook.com/profile.php
Vaikuse Muusika (Tartu) - www.facebook.com/VaikuseMuusikaStuudio/
Saltatriculi (Tartu) - saltatriculi.weebly.com
Keskaja teater VIR - virbelarus.com/ru/
Ranna Rantso loomapark - www.rannarantso.ee
PÄRNU HANSA KULTUURIKODA